Dr Googl prawdę Ci powie

 

telemedycyna

W styczniu 2012 pojawił się raport pt. „Pacjenci w sieci” przygotowany na podstawie wyników badania Megapanel PBI/Gemius. Jest bardzo wartościowy raport przedstawiający trendy wśród polskich pacjentów i odpowiadający na pytanie, jak szukają oni informacji medycznych w internecie. 88% polskich internautów szuka informacji jak się leczyć, a dopiero 73% z wyszukuje lekarzy i placówek medycznych. 27 mln zapytać w Google rocznie to poszukiwanie wyjaśnienia przyczyn i leczenia różnorakiego bólu: bólu serca, bólu głowy, bólu gardła, a wiele odpowiedzi na te pytania jest błędnych i możemy sobie jedynie zaszkodzić.

Pacjentki w sieci najczęściej szukają informacji o diecie, odchudzaniu, chorób skóry, depresji, natomiast mężczyźni często czytają o seksie, uzależnieniach, chorobach kręgosłupa i nadciśnieniu. Internet stał się miejscem gdzie niestety nie tyko szukam y informacji, ale zaczął on być substytutem konsultacji z lekarzem specjalistą.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na próbie 1000 osób wykazała, że 25% z nich postawiło sobie złą, samodzielną diagnozę. Ze wszystkich badań wynika, że chcemy na już diagnozy, że od razu chcemy wiedzieć co nam dolega, co nam jest. Czas jest dla nas najważniejszą wartością, tym bardziej że Polska opieka zdrowotna jest niewydolna. Oczywiście warto się edukować i szkolić, ale zawsze należy oprzeć się na opinii lekarza.

Dlatego świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie telemedycyny w usługach medycznych. Polska medycyna musi stać się nowoczesna, wszystko idzie w kierunku jej rozwoju i unowocześnienia. Przyszłością są konsultacje audiowizualne z lekarzem, wykonywanie zdalnych badań ekg przez telefon z domu, stała i czujna teleopieka kardiologa nad chorym pacjentem. Miejmy nadzieję, że będziemy częścią tych przemian i jeszcze wiele razy skorzystamy z przywilejów jakie telemedycyna nam da.

Share
Tagi:  ,