Jak rozpoznać zawał serca?

 

zawal serca

Jest wiele sposobów w jakie Twoje ciało mówi kiedy coś się dzieje. Naucz się rozpoznawać zawał – poznaj jego objawy (objawy według Suzanne Steinbaum, dyrektorki Instytutu Serca i Naczyń w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku)

  1. Ból w klatce piersiowej promieniujący dyskomfort w lewym ramieniu.
  2. Duszność – problemy z oddychaniem kilka tygodni  wcześniej przed wystąpieniem zawału serca:

„Jeśli jesteś przyzwyczajony do robienia pewnej czynności, a potem, nagle, nie można uzyskać wystarczającej ilości powietrza, to jest kiedy się zaniepokojony” mówi Steinbaum

  1. Ból pleców – nieregularne ból w dolnej lub górnej części pleców mogą wskazywać stresu do mięśnia sercowego
  2. Ból szczęki
    „Czasami serce nie jest w stanie dać dobry sygnał, a zamiast tego, ból może promieniować do szyi, szczęki i z powrotem”.
  3. Nudności – objawy grypopodobne pojawiają się często kilka dni przed atakiem serca.

Tak jak w przypadku mężczyzn, najczęstszym objawem zawału serca u kobiet jest ból w klatce piersiowej lub uczucie dyskomfortu. Ale ważne jest, aby pamiętać, że kobiety są bardziej narażone na inne typowe objawy, zwłaszcza duszność, nudności / wymioty, bóle pleców lub szczęki.

Jeśli nie czujesz się normalne lub wystąpią u ciebie, któreś z powyższych objawów powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeżeli nie chcesz udać się do przychodni z tych powodów, skorzystaj z całodobowej teleopieki i bądź pod kontrolą lekarza bez wychodzenia z domu.

zawal serca

Źródło: http://www.goredforwomen.org/about-heart-disease/symptoms_of_heart_disease_in_women/symptoms-of-a-heart-attack/

 

Share