Rodzaje badań diagnostycznych

 

badanie holtera

Postanowiliśmy przedstawić rodzaje badań diagnostycznych serca, aby zwiększyć wiedzę na ich temat, jak się je wykonuje, co diagnozują i kiedy należy je wykonać?

BADANIE ECHO SERCA

Badanie echo serca (echosonografia serca) jest wykonywane tradycyjnym aparatem USG. Badanie polega na podglądzie pracy mięśnia sercowego. Fale ultradźwiękowe odbijają się od struktury serca i pokazują na monitorze jego budowę i funkcjonowanie. Z badania można zaobserwować jaka jest objętość serca, jego grubość ścian, kurczliwość, pracę zastawek i komór serca. Echo serca posiada również funkcję dopplera, dzięki której można przeanalizować wewnątrz sercowy przepływ krwi.

Dzięki temu badaniu diagnostycznemu można:

  • wcześnie zdiagnozować wady serca, nowotwór mięśnia sercowego, bóle w klatce piersiowej, szmery serca u dziecka,
  • stwierdzić obecność płynu w worku osierdziowym,
  • ocenić powikłania choroby wieńcowej, operacji kardiochirurgicznej lub przyjmowania leków
  • określić przyczyny zaburzeń rytmu serca

Badanie echo serca zaleca się wszystkim osobom odczuwającym bóle serca, w celu rozpoczęcia działań profilaktycznych lub leczenia chorób układu krążenia.

Polsce są placówki, które wykonują badanie echo serca oraz echo serca dziecka, ponieważ to one mają najlepiej wyposażone pracownie echosonograficzne, a aparaty są zazwyczaj wyposażone w kolorową funkcję dopplera.

badanie-echo-serca

 

BADANIE HOLTER EKG

Badanie holter EKG to samodzielne, tygodniowe (albo kilkudniowe) badanie ekg.  Pacjent jest wyposażony w osobisty aparat holtera wielkości portfela, który może przypiąć do paska lub powiesić na szyi i nie ogranicza ruchów badanego. Na klatkę piersiowa są przyklejane elektrody, które będą się utrzymywać przez cały okres badania. Dzięki metodzie holtera podczas codziennych czynności pacjenta, w dzień i w nocy są rejestrowane wszystkie incydenty serca.

Wyróżniamy 2 rodzaje badania holterowskiego:

  • holter – aparat ekg samodzielnie rejestruje stan serca przez całą dobę, następnie pacjent z zarejestrowanymi wynikami ekg przekazuje do analizy aparat z powrotem do placówki, w której zapisał się na badanie
  • event holter – pacjent samodzielnie podczas odczuwanych zaburzeń rytmu, bólu w klatce piersiowej jednym przyciskiem rejestruje incydent, badanie ekg jest wysyłane za pomocą transferu danych GPRS do placówki monitorującej, aparat do event holtera jest wyposażony w bufor pamięci, dzięki któremu po wciśnięciu przycisku przez pacjenta rejestruje zaburzenie, które miało miejsce wcześniej – w ten sposób są zapisywane incydenty nawet kilka minut po ich ustąpieni.

Dziki metodzie holtera łatwiej zarejestrować i zdiagnozować różnego rodzaju choroby serca, ponieważ incydenty są zapisywane przez cały czas. U niektórych do zaburzeń może dojść w nocy, podczas wysiłku, wieczorami – wówczas ciężko jest je wykryć podczas jednorazowego badania ekg. Kardiolodzy bo zebraniu danych z całego tygodniowego badania mogą ustalić, co dolega pacjentowi i podjąć odpowiednie leczenie. Metoda holtera w szczególności przydaje się do diagnostyki zaburzeń rytmu serca, skuteczności leczenia arytmii, oceny pracy rozrusznika serca czy określenia stanu niedokrwienia mięśnia sercowego.

badanie holtera

 

BADANIE EKG

Badanie EKG(elektrokardiologiczne) to zapis czynności bioelektrycznej, czyli po prostu zapis bicia serca. Mięsień sercowy posiada zdolność do tworzenia automatycznych impulsów elektrycznych, które powodują skurcze sercowe. Skurcze te wpływają na poprawne pompowanie krwi i jej przepływ w organizmie.

Wyróżniamy 2 rodzaje badania EKG: spoczynkowe oraz wysiłkowe. W obu przypadkach wykorzystywany jest aparat 12-odprowadzeniowy tzn., że aparat ekg ma 12 elektrody, które są przypięte na rekach i nogach (4 elektrody) oraz na klatce piersiowej wokół serca (8 elektrod). Podczas badania ekg spoczynkowego pacjent nieruchomo leży na kozetce lekarskiej. Istnieją również aparaty 10-odprowadzeniowe (gdzie na klatce piersiowej przypinane jest tylko 6 elektrod, pozostałe na kończynach), w Polsce możliwe jest również wykonywanie ekg przez telefon – wówczas taki pacjent jest wyposażony w domowy aparat ekg, który może być  2-odprowadzeniowy.

Ważne jest prawidłowe rozmieszczenie elektrod, aby zarejestrować każdy obszar serca. Elektrody na kończynach dają nam obraz dolnej ściany serca, a te na klatce piersiowe pokazują ścianę przednią i boczną. Spoczynkowe ekg pozawala dostrzec obszary niedokrwienia serca, wykryć zawał mięśnia sercowego, arytmię serca oraz pozwala wykryć i zdiagnozować wiele innych zaburzeń rytmu i choroby serca.

Ekg wysiłkowe jest wykonywane podczas wysiłku fizycznego organizmu i pozwala ocenić poziom wydolności układu krążenia. Pacjent jest poddany wysiłkowi na ergometrze rowerowym przez ok. kilkanaście minut. Równocześnie podczas ćwiczeń pacjenta jest wykonywany zapis ekg i pomiar ciśnienia. Ekg wysiłkowe jest skuteczne w rozpoznawaniu choroby wieńcowej (niedokrwienia serca).

Na polskim rynku medycznym dostępna jest już usługa badanie EKG natychmiastowym opisem lekarza, co znacznie zwiększa komfort pacjenta i oszczędza jego czas.

ekg wysilkowe

Share