Zdrowe serce Szwecji

 

zdrowy senior

Szwecja jest państwem opiekuńczym i ma największą ilość seniorów, bo aż 18% społeczeństwo to osoby powyżej 65 lat.

Szwedzi dożywają takiego wieku ponieważ prowadzą zdrowy tryb życia, nie palą papierosów, zdrowo się odżywiają i żyją bez stresu. W przeciwieństwie do innych krajów świata, umieralność na choroby układu krążenia w Szwecji spada. W 2011 roku na atak serca zmarło 6.874 Szwedów, a w Polsce na choroby układu krążenia umiera co roku 170 tys. więc jest różnica.

Takie społeczeństwo starzejące się wymaga dobrej opieki państwa. Dzięki dobrym nawykom i dobrze funkcjonującej służbie zdrowia Szwedzi dożywają tak odległego wieku, a jedynym problemem z którym muszą się zmagać to demencja, która jest ostatnim naturalnym etapem życia i jest nieunikniona.

W Szwecji jest sporo domów opieki, odpowiedzialność za osoby starsze przejęło państwa, działania zostały podzielone na gminy. Popularna na wyspach jest wirtualny lekarz np. kardiolog lub internista, dzięki któremu osoby starsze i chore mogą przebywać w domu i są pod zdalną opieką przez 24 godziny na dobę, nie obciążając opieki zdrowotnej i nie zabierając miejsca w domach opieki. Seniorzy posiadają także swojego osobistego asystenta, który pomaga mu w codziennych czynnościach np. ubrać się, umyć się, zjeść, zrobić zakupy, posprzątać podczas gdy najbliżsi są w pracy. To odciąża grube osób aktywnych zawodowo i sprawia, że są oni bardziej wydajni w pracy. W Szwecji jedynie 3% dorosłych opiekuje się swoimi najbliższymi w podeszłym wieku, dla porównania w Grecji jest to 39%.

 

Share
Tagi: